ATAŞEHİR’DE İLÇE MİLLİ EĞİTİMİ VE BELEDİYEYİ BULUŞTURAN PROJE: MİNİK SÜRÜCÜLER TRAFİK EĞİTİMİNDE

8.1.2020 14:45:42 EĞİTİM

 Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü günden güne artan  ve can kaybının  yaşandığı trafik kazalarının sayısının en aza indirgenmesi için farkındalık oluşturuyor. Belediyenin, Ataşehir ilçesindeki Ata İlkokulu bahçesine yaptığı trafik işaretleri çalışmasıyla artık trafik eğitimi anaokulundan başlayarak veriliyor.

Her yıl birçok insanın hayatını kaybettiği trafik kazalarının bilançosu mal ve can kaybı olarak ülkenin en büyük sorunlarının başında geliyor. Trafik kurallarına uymayan sürücülerin yol açtığı kazaları engellemek için Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  “Minik Sürücüler Trafik Eğitiminde” anlayışını ilçede hayata geçirdi.  

5 yıl önce başlayan proje kapsamında Ataşehir Belediyesi, okul bahçesine çocukların trafik işaret ve kurallarını öğrenebilecekleri parkur hazırlayıp, akülü ve pedallı araçlar sağlıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmenleriyle katkı sağladığı projeye Ataşehir Sürücü Kursları Derneği’ne bağlı 20 sürücü kursu da destek veriyor.

Ata İlkokulu bahçesinde hazırlanan parkur ve eğitimlerle, 20’şer kişilik sınıflar halinde 1000’e yakın çocuğa trafik eğitim ve bilinci sağlanacak.

 

Ata İlkokulu’nda yapılan etkinlikte çocuklar akülü arabalara binerek ve trafik işaretlerine dikkat ederek okul bahçesinde sürüş denemesi yaptılar. Direksiyon koltuğuna oturan Ata İlkokulu öğrencileri keyifli anlar yaşarken, trafikte yapılan küçük hataların bile nelere yol açacağını da öğrenmiş oldular.  Ataşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu trafik eğitimi üzerine konuşan Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez; “Projemizi Kaymakamımız İsmail Hakkı Ertaş ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile görüştüğümüzde bu uygulamanın önemli olduğunu vurguladılar. Bizler de Ataşehir İlçe Milli Eğitim ile birlikte bu projeyi gerçekleştik. Çocuklarımıza böylelikle küçük yaştan itibaren trafik eğitimi vermiş oluyoruz” dedi.

 Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin; " Çocuklarımıza küçük yaşta trafik eğitimini verirsek ilerde daha dikkatli olup, sağlıklı bir sürücü olacaklardır. Biz bu tür projeleri desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

 

“Öğrencilerimiz trafikle ilgili ve yaya kuralları ile ilgili konularda eğitim alıyorlar. İleride bu eğitimlerin faydasını göreceğimize inanıyorum”

 

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Özgenç ise; “Biz trafik eğitimini beş yıldır yapıyoruz. Okul öncesi eğitiminde trafik bilgisini de vermeye çalışıyoruz. Türkiye’de yaşanan trafik sorunlarının çözümü sürücülerin doğru bir şekilde eğitilmesinden geçmektedir. Bizim beş yıldır başlattığımız ve yetişkinlere de verdiğimiz trafik eğitimimiz Avrupa standartlarında bir eğitimdir. 

Birçok eğitim gibi trafik eğitiminin de küçük yaşlarda başlaması gerekiyor. Böylelikle çok daha kalıcı ve uygulama esnasında daha çok işe yarar bilgi vermiş oluruz. Bu amaçla da öğrencilerimiz trafikle ilgili ve yaya kuralları ile ilgili konularda eğitim alıyorlar. İleride bu eğitimlerin faydasını göreceğimize inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.