BİR EĞİTİM HEDİYESİ “HABİRE YAHŞİ ANADOLU LİSESİ”

8.1.2020 17:55:33 EĞİTİM

Bilim ve teknolojinin farkında olan, değişim ve gelişime açık, öğrenmeyi temel ihtiyaç olarak gören, milli ve manevi değerlerini yaşayan ve yaşatan, hoşgörü sahibi, farklılıkları zenginlik olarak gören Habire Yahşi Anadolu Lisesi, kurulduğu günden itibaren disiplin ve akademik başarı anlamında ülkenin sayılı okulları arasında yer alıyor.

Ataşehir ilçesinin güzide okul projesi olarak öne çıkan Habire Yahşi Anadolu Lisesi sloganlarını “Her alanda başarı” olarak belirliyor ve öncelikle Habire Yahşi Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Demirci “Hayır” kelimesini asla olumsuzluk olarak düşünmüyor. 

Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşlerinde iyilik, güzellik ve doğruluk anlamında “bir hayır vardır” diye düşünüp, empati yaparak karar veren bir yönetim anlayışıyla eğitimini şekillendiriyor.

Kazan Türklerinden Habire Yahşi’nin vasiyeti üzerine kardeşi Aliye Yahşi tarafından yaptırılarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na hibe edilen Habire Yahşi Anadolu Lisesi, 1995’te eğitim ve öğretime başladı. Resmi açılışını 27 Şubat 1996’da yapan okul, Ataşehir-Yeni Sahra / Barbaros Mahallesi’nde 11391 m² alan üzerinde eğitim hayatına devam ediyor. 

Başarılarını her yıl artıran Habire Yahşi Anadolu Lisesi yönetim kadrosu ve öğretmenleri, bu mutluluğu tarif etmekte zorluk yaşadıklarını dile getiriyorlar. Habire Yahşi Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ramazan Demirci; “Amacımız Atatürk ilkelerini kendisine rehber edinen milli ve manevi duyguları güçlü devletine, milletine, toprağına ve ailesine layık gençler yetiştirmektir. Fiziki şartlarımızın mükemmelliği ve güçlü eğitim kadromuzla aile ortamında eğitim ve öğretim yapmaktayız. Psikolojik durumu ne olursa olsun sabah okula gelen, öğretmen ve öğrenciler akşam evlerine mutlu ve huzurlu gidiyorlarsa kendimi başarılı sayıyorum.” diyerek başarıları hakkında ipuçları veriyor.

Ülkenin saygın üniversitelerinde okumak bir hayal değil!

Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerinin yerleştikleri üniversiteler arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi gibi pek çok köklü üniversiteler bulunuyor.

Meslek seçimlerinde öğrencilerine kılavuzluk yapan okul “Rotasını Değiştirenler”

Üniversiteye giriş sınavına hazırlanan 12. sınıf öğrencileri; gerek maddi sebeplerden dolayı gerek anne babasının isteklerini yerine getirmek için, gerekse yeterli bilgiye sahip olmadıklarında yaptıkları tercihler ile istemedikleri mesleklere mahkûm olabilmektedirler. Hedeflere ulaşmak için üniversite eğitiminin asla son olmayacağı, izlenecek yolların sınırsız olabileceği fikrinden yola çıkarak gençlerin sınav döneminde meslek tercihi kaygısından uzaklaşmalarını sağlamak için “Rotasını Değiştirenler” projesi Habire Yahşi Anadolu Lisesi tarafından öğrencilerine sunuluyor. 

Projenin amacı, üniversite eğitimlerinin kazandırdığı mesleklerin dışında işler yaparak başarılar kazanmış kişilerin hikâyelerini 12. sınıf öğrencileriyle buluşturmak. Bu kapsamda yapılan toplantılarda, öğrencilerin kaygılarını değerlendirmek amacıyla, açık uçlu sorulardan oluşan bir anket kullanılıyor. Uygulanan anketler, yapılan görüşmeler ve rehberlik biriminin öğrencilerle yaptığı birebir görüşmeler sonucunda, onların meslek seçme kaygılarının azaltılması amaçlanıyor.

“Siyasetçi, Diplomat ve Büyükelçi Yetiştiriliyor”

1950’lerden beri düzenlenen MUN konferansı, eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon. Konferans, panel, çalıştay veya forum usulüyle yürütülen toplantıları içeren bu çalışmanın amacı öğrencileri uluslararası alanda çalışacak siyasetçi, diplomat veya büyükelçi olarak yetiştirmek.

Özellikle yabancı dil seviyesi, topluluk önünde konuşma, liderlik yeteneği, yaratıcı düşünme ve sorun çözme becerilerini geliştirmek için MUN konferansları son yıllarda oldukça önem arz ettiği için, Habire Yahşi Anadolu Lisesi de bu çalışmayı eğitim modeline ekliyor.

Türkiye’de yurt dışındaki bazı üniversiteler, MUN sertifikalarına burs vermeye başladı. MUN konferansları düzenlemek, öğrencilerin katılımını teşvik etmek ve onların kendi geleceklerinde donanımlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak okulun öncelikleri arasında yer alıyor

MUN, üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul ediliyor. 

Her alanda gençlerin önünü açan Habire Yahşi Anadolu Lisesi yönetimi ve öğretmenleri sanatta, sporda, dil gelişiminde, edebiyatta, şiirde, teknolojik gelişmelerde gençlere destek oluyor. Gelecek nesillere kılavuzluk görevini başarıyla yapan Habire Yahşi Anadolu Lisesi, gençleri zamanlarına göre yetiştiriyor ve gelecek kaygılarını en aza indirmek için dünyayı yakından takip ediyor. 

 

2018-2019 eğitim-öğretim yerleştirme sonuçlarına göre;

11 öğrenci İngilizce Öğretmenliği,

• 6 öğrenci Mekatronik Mühendisliği

• 1 öğrenci Hukuk

• 6 öğrenci Bilgisayar Mühendisliği

• 2 öğrenci Tıp

• 4 öğrenci Elektrik-Elektronik Mühendisliği

• 2 öğrenci Genetik ve Biyomühendislik

• 8 öğrenci Endüstri Mühendisliği

• 8 öğrenci İç Mimarlık

• 2 öğrenci Mimarlık

• 2 öğrenci Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

• 1 öğrenci Fizik Mühendisliği

• 4 öğrenci Hemşirelik bölümüne yerleşirken; toplamda 150 öğrenci üniversitelerin çeşitli bölümlerinde okuma hakkına sahip oldu.