EĞİTİM YOLCULUĞUNDA OKUL SERVİSLERİ

8.1.2020 15:26:30 EĞİTİM

Özellikle büyük şehirlerde eğitim gören öğrenciler günlerinin ortalama iki saatini servis araçlarında geçiriyorlar. Bu zaman diliminde güvenlikleri için Milli Eğitim Bakanlığı her türlü çalışmayı denetlese de aileye de bu bölümde iş düşüyor. Ailelerin servis araçları ve servis kullanıcıları hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. 

 

Bir okulda servis sistemi kurabilmek için ne tür aşamalardan geçildiğini, araçların nasıl kiralandığını, yaşanan bir aksaklık olursa bu durumun nereye bildirileceğini, denetlemeyi kimin yaptığını aileler biliyor mu? Bilinmezliğin getireceği sorunları ortadan kaldırmak ve öğrencilerin güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlamak için okul servisleri konusunu ele aldık.

İŞTE OKUL SERVİSLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

Okul servis araçları nasıl kiralanıyor?

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne göre, öğrencileri taşıyacak servis araçlarını kiralaması için okullarda birer komisyon kuruluyor. Bu komisyonda okul aile birliği ve okul koruma derneği yönetim kurulundan birer temsilci ile çocuğu servisle taşınan dört veli bulunuyor. Veliler okul aile birliği yönetim kurulu tarafından seçiliyor. Oluşturulan komisyon servis araçlarının kiralanmasını sağlıyor. Ancak veliler isterse, çocuklarını herhangi bir okul servis aracı işleteni ile anlaşarak da taşıtabiliyor. 

 

 Okul servisi hizmetini kimler verebilir?

 

Şahıslar ve şirketler birlikte taşıma hizmeti yapabilir. Ancak bunun için  trafik  denetleme şube veya bürolarınca verilen özel izin belgesinin olması gerekiyor. Yönetmelikte ayrıca adlarına tescilli taşıtların koltuk sayısı, taşınacak toplam öğrenci sayısının beşte birinden az olmaması şartı bulunuyor. Bu durumun kiralama aşamasında okulda kurulan komisyon tarafından dikkate alınması gerekiyor.

 

Servislerle ilgili aksaklıklar nereye bildiriliyor?

 

Yönetmelikte okul yönetimi ve kurulan komisyonun, servis hizmetlerindeki aksaklığı taşımacının bağlı olduğu meslek odalarına bildirmesi ve bu odaların da kendi mevzuatlarına göre disiplin işlemlerini yaparak, sonucu okul yönetimine bildirmesi isteniyor. Yönetmelik şartlarına uymayanların özel izin belgesi, trafik denetleme şube veya bürolarınca iptal ediliyor.

Servis şoförleri güvenlik denetiminden geçiyor mu?

Yönetmeliğe göre 20 yaşını doldurmuş, en az ilkokul mezunu, 3 yıllık E sınıfı veya 5 yıllık B sınıfı sürücü belgesi bulunan, son 5 yıl içinde ölümlü trafik kazalarına karışmayan, alkollü araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle sürücü belgesi birden fazla kez geri alınmayan vatandaşlar servis şoförü olabiliyor. Ancak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan uyuşturucu madde kullanma, satma, imal ve ticaretini yapma vs., çocuğa cinsel istismar, fuhuş, düzeni bozacak şekilde sarhoş olmak gibi suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemesi gerekiyor. Servis sürücülerinin ayrıca ‘Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi’ bulunması şart.

Denetlemeyi hangi kurumlar yapıyor?

Denetimler Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğunda. Bakanlık bu görevi kendi personelinin yanı sıra, valilikler; polis, zabıta ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri ile bakanlığın yetkili kıldığı diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personeli ile yerine getirebiliyor. Denetimle ilgili olarak bu kuruluşlar bakanlıkla her zaman iş birliği içinde olmak ve talimatlarını yerine getirmek zorunda.