EĞİTİM YUVASI ATAŞEHİR’DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

8.1.2020 18:03:01 EĞİTİM

Ataşehir’de öğretmenler günü çeşitli etkinliklere sahne oldu. Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş’ın emekli öğretmenlere takdim ettiği hizmet şeref belgesi, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin törenleri, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’ın kadın futsal takımını oluşturan öğretmenlere tebrik konuşması, şehit öğretmenlerin belgeseli, bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olan öğretmen adaylarının düşünceleri ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Ataşehir’e özel ilettiği mesaj ile Ataşehir’de 24 Kasım Öğretmenler Günü dolu dolu kutlandı. 

Ataşehir’de 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri, sabah 09:00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Etkinlikler, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirilen Öğretmenler Günü programıyla devam etti.

MİLLETİN GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRECEK ÖĞRETMENLER

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, şehit öğretmenlerin anıldığı sinevizyon gösterisiyle devam etti. Ardından öğretmenlik mesleğine aday olanlar adına öğretmen Mine Ünal bir konuşma gerçekleştirdi. Ünal: “Yürekten inanıyorum ki ben ve arkadaşlarım öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz” diyerek öğretmenler gününü kutladı. 

Emekli öğretmenlerin adına konuşan Meltem Taner; “27 yılımı dünyanın en güzel, kutsal mesleği olan öğretmenliğe adadım. 1992’de Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde başladığım bu kutsal görevi 2019’da Ataşehir Anadolu Lisesi’nde noktaladım. Öğretmenlik bir kişiliktir, bir şahsiyettir. Öğretmenlikten emekli olunmaz” dedi.

“ÖĞRETMENLERE HAYATIN HER ALANINDA SAYGI DUYULMALI”

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican öğretmenliğin ve öğretmenler gününün anlam ve önemine değindiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Hayata dair tecrübelerimizin en önemli kaynağı olan öğretmenlerimize sadece bugünlerde değil hayatın her anında saygı duyulması, toplumun topyekün saygıdeğer kılınması için kaçınılmaz bir durumdur. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen Hz. Ali, öğreten olarak öğretmene olan saygıyı ifade etmiştir. Bizler öğretmenler olarak öğretmenin öğrettiği gibi ona saygı duyulmasını istiyoruz. İnsanı değerli kılan ya öğreten ya da öğrenen olmasıdır. Bu ikisi olamıyorsak en azından saygılı olunması gerekir.”

BİLİCAN’DAN KADIN ÖĞRETMENLERE TEBRİK

Ertuğrul Bilican, Baş Öğretmen Atatürk’ün “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözlerini anımsatarak; “Toplumların yapısının oluşmasından, devletlerin temelinin kurulmasında, devletimizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması hedefinde en önemli rol öğretmenlerin olmuştur ve yine öğretmenler olacaktır. Hayatın sonuna kadar bizler öğretmeniz. Bu yıl öğretmenler arasında futsal, voleybol, basketbol ve masa tenisi gibi çeşitli alanlarda turnuvalar oldu. Kadın voleybol takımımız Türkiye ikincisi olarak bizi gerçekten gururlandırdı. Kadın futsal takımı da ezici skorlarıyla aramıza şampiyon olarak döndüler” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI İLÇESİ: ATAŞEHİR”

 

Voleybol ve futsal takımlarına ödülleri verildi. Sporcular adına kürsüye çıkan Birsen Akat, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesajını iletti. Akat; “Bu turnuva başladığı ilk günden itibaren bugüne kadar neye ihtiyacımız varsa yapacaklarını söylediler bunun için teşekkür ederiz. Biz takım olarak elimizden geleni yaptık ama bizden daha hızlı olan kocaman bir Ataşehir vardı arkamızda. Bunu çok net hissettirdiniz bize. İstanbul’da Marmara Bölgeleri ve Türkiye çapında büyük galibiyetler elde ettik. Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da ‘Türkiye’nin en başarılı ilçesi olarak Ataşehir’e saygılarımı iletin’ dedi bana” ifadelerini kullanarak öğretmenler gününü kutladı. 

ATAHOLK’TAN GÖSTERİ

Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş   tarafından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi. "Benim Öğretmenim" konulu şiir kompozisyon, resim dallarında yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Akabinde Halk Eğitim Merkezi kontrolünde Ataşehir öğretmenlerinden oluşan halk oyunları topluluğu Ataholk’un gösterisi gerçekleştirildi. Daha sonra ise mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni yapılarak kapanış gerçekleştirildi.