EĞİTİMİN GÖZDE İLÇESİ ATAŞEHİR’DEN FİNALE YÜKSELEN BAŞARI

8.1.2020 15:02:58 EĞİTİM

Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencisi Mert Tuna Erol “Uçan Araba Tasarım Yarışması”nda finale kadar yükselip ikinci oldu.

TEKNOFEST 2019’da düzenlenen serbest kategori, “Uçan Araba Tasarım Yarışması” finalinde fen bilimleri öğretmeni Özlem Korkmaz’ın danışmanlığında yarışan Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencilerinden Mert Tuna Erol, finale kalan on öğrenci arasından ikinci oldu.

Bizler de yarışmada kazanılan başarının mimarlarına nasıl bir yol izlediklerini sorduk ve hiçbir şeyin tesadüften ibaret olmadığına şahit olduk. Bu hususta konuştuğumuz ve Ataşehir’de eğitime katkılarını takipte zorlandığımız Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, idealist öğretmen Özlem Korkmaz, yarınlara iyi bir gelecek yetiştiren Mert Tuna Erol’un annesi Nihan Erol ve başarının başrolü Mert Tuna Erol ile istişarede bulunduk:

Ertuğrul BİLİCAN (Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü): “Ataşehir 2009’da ilçe olmasına rağmen, çok hızlı bir şekilde eğitim açısından gözde bir ilçe haline geldi. Ataşehir’de toplamda 399 devlet okulu var. Ataşehir hem devlet okulu konusunda hem de özel okul konusunda çok ön planda olan bir ilçe. İyi bir yönetici kadrosu, kendisini öğrencilerine adayan öğretmenler ve eğitime açık öğrencilerle birlikte, velilerin de özverili davranışlarda bulunması, her okulun iyi olması sonucunu ortaya çıkarır. Eğer bir okulda bir aksaklık varsa ya da bu üçünden birinde bir sorun varsa işte o zaman okullarda problemler olmaya başlıyor. O yüzden bu dengeyi kurabilmek çok önemli.” 

 

“Bizim hayalimiz bizim çocuklarımız tarafından tasarlanan  yerli uçan arabaya binmektir.” 

 

“Tuna gibi çok cevherimiz var; ancak bu cevherleri işleyebilmemiz için okulda uygun ortam hazırlayan bir okul yönetimi olacak, bu uygun ortamı çok iyi işleyen öğretmenlerimiz olacak ve bu ortamı da destekleyen velilerimiz olacak. Bunlar bir araya geldiği zaman Mert Tuna (Erol) gibi başka projelerde de başarılı öğrencilerimiz olacaktır. Eleştirisel, eksik yönlerimiz mutlaka var ama Ataşehir’de bu algıyı yıktığımızı düşünüyorum. Tuna uçan bir araba hayali kurdu ve bu hayalini gerçeğe dönüştürdü. İnşallah tasarladığı bu aracı daha da geliştirecek ve belki de yıllar sonra Tuna’nın tasarladığı bir uçan arabayı kullanacağız. Bizim hayalimiz bizim çocuklarımız tarafından tasarlanan yerli uçan arabaya binmektir.” 

 

"Önemli olan çaba  harcamak. Bütün arkadaşlarım benim gibi başarı gösterebilirler." 

 

Mert Tuna Erol (TEKNOFEST’2019 Uçan Araba Tasarım Yarışması İkincisi): “Ödül için ismim açıklandığında çok heyecanlandım. Hep böyle bir şey yapma hayalim vardı. Özellikle İstanbul’da trafiğin artmasıyla beraber bu fikir kafamda oluşmuştu. Uçan araba projem faaliyete geçtikten sonra uzayda yaşam  belirtilerini de aramak istiyorum. Bu da diğer hayallerimden yalnızca biri... Yarışma ikincisi olduktan sonra Aselsan’dan teklif aldım. Projemin bu noktaya kadar gelebilmesi benim için çok büyük bir başarı. Önemli olan çaba harcamak. Bütün arkadaşlarım benim gibi başarı gösterebilirler. Hatta benden daha iyi başarılar da gösterebilirler. Aileler mutlaka çocuklarını dinlemeli, çocuklarını dinlerlerse ne yapmak istediklerini de öğrenebilirler.”

Özlem KORKMAZ ( Fen Öğretmeni): “Yurt dışında TEKNOFEST benzeri fuarları incelediğim zaman ‘neden bizim ülkemizde de böyle bir şey yok?’ diye üzülüyordum. 2018 yılı itibariyle artık ülkemizde de bu tür  teknolojik fuarları görmek mümkün hale geldi. Bu sene okulumuzdan ikinci çıkardık. Hem böyle bir ortamda çalışma fırsatı bulduğumuz için hem de öğrencimizin başarısı için çok mutluyum. Yarışmanın dışında bu fuarın Türkiye’nin teknolojik ve bilimsel gelişimi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür fuarlar vesilesiyle genç beyinler yaratıcılıklarını, yeteneklerini sergileme ve eşit şartlarda ön plana çıkabilme şansı elde ediyorlar. Öğrencim Mert Tuna Erol’da bu fırsatı yakalayan ve projesiyle ön plana çıkan isimlerden biri oldu.

Nihan Baykal EROL (Mert Tuna Erol’un Annesi): “Oğlumun öğretmeni Özlem Hanım’a (Korkmaz) oğlumu gördüğü için ve her zaman ona destek olduğu için çok teşekkür ederim. Gerçekten bu süreçte öğretmenimiz ve Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu oğlumla yakından ilgilendi. Ben bir edebiyatçı olduğum için fen bilgisi alanı bu zamana kadar çok fazla ilgimi çekmemişti. Ancak Mert Tuna’nın bu alana yönelmesindeki en önemli faktörlerden biri de babasının mühendis olması. Mert Tuna küçük yaşlardan itibaren mühendislik işleri gerektiren şeylere bu yüzden hep yatkın oldu. Kişisel sebeplerden dolayı yarışmanın ilk günü Tuna’nın yanında olamadım. Ancak yarışmanın ikinci günü gittiğimde o ortamı görünce Mert Tuna’nın çok önemli ve ciddi bir yarışmanın içerisinde olduğunu fark ettim. O ana kadar Tuna’nın ne kadar önemli bir projenin içerisinde olduğunun açıkçası farkında değildim. Oğlum ilk 10’a girdiğinde ilk üçe giremezse psikolojisi bu durumdan etkilenir diye çok korktum ve oğluma kendisini her şeye hazırlamasını söyledim. Ama oğlum bana kesinlikle bir derece alacağını söyledi. Onun bu kararlılığı hem beni biraz endişelendirdi; hem de kendisine olan güveni beni, inanılmaz mutlu etti. Mert Tuna’nın ikinci olduğunu duyduğum anda ise oğlumla inanılmaz derecede gurur duydum. Gözyaşlarıma hâkim olamadım. Bana bu kadar erken yaşta bu gururu yaşattığı için oğluma çok teşekkür ediyorum.”