EĞİTİMİN ROTASI

8.1.2020 18:10:58 EĞİTİM

Seçkin üniversitelere öğrenci yerleştiren, bilim ve teknolojinin yanında kültür, sanat ve spora önem veren anlayışla bine yakın öğrenciye eğitim veren “Mutlu okul mutlu insan” felsefesini benimseyen okul, adını Çanakkale Savaşı’nda ordu komutanı olarak görev yapan, büyük kahramanlıklar göstermiş Esat Bülkat Paşa’nın isminden alıyor. 2013-2014’te Ataşehir’de yapılan yeni binasında beş farklı programı bünyesinde barındırarak, 2017- 2018’de yeni okul adı “Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi” olarak eğitime devam ediyor.

Mezunlarının çoğu, kendi azimlerinin yanı sıra öğretmen ve velilerin destekleriyle üniversite eğitimlerini tamamlayarak alanında uzmanlaşmış, bilgisayar ve muhasebe gibi branşlarda topluma hizmet  veriyorlar. 

MİSYONLARI

 

Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi (ARAL) olarak bütün öğrencilerini;

-Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı

- Ülkesine ve insanlığa bağlılık duygusu gelişmiş

- Öğrencilerin bireysel yeteneklerini ve öğrenme stillerini dikkate alarak öğrenmelerini

- Bilgili, becerili ve özgüvenli olmalarını

- Çevresiyle iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını

- Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini

- Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliğine ve ekip çalışmalarına yatkın

- Hem milli hem de çağdaş değerlerle donatılmış

- Özgüveni gelişmiş

- Sosyal kişilikli ve başarılı bireyler olarak hayata hazırlamayı misyonları olarak belirliyor. 

 

VİZYONLARI

Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi;

- Bilim ve teknolojinin farkında olan

- Değişime ve gelişime açık

- Öğrenmeyi temel ihtiyaç kabul eden

- Değerlerini yaşayan ve yaşatan

- Hoşgörü sahibi

- Farklılıkları zenginlik olarak kabul eden

- Kendine güvenen

- Katılımcı

- Kendini sorgulayan

- Etkili ve nitelikli

- Çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmek üzere her türlü teknoloji, tesis, organizasyon, anlayış ve insan kaynakları imkânlarına sahip, sosyal ve kültürel etkinliklerle adından söz ettiren, güçlü bir eğitim kurumu haline getirmeyi vizyon haline getiriyor ve gençleri çağa göre yetiştiriyor. 

SOSYAL/KÜLTÜREL FAALİYETLERİ

Kariyer Günleri

“Mutlu Okul, Mutlu İnsan” şiarıyla çıkılan yolculukta büyütülen işlerden biri de rehber öğretmenlerin önderliğinde gerçekleşen “Kariyer Günleri” etkinliği. Bu etkinlikte üniversitelerden akademisyenler, alanlarında uzman ve deneyimli isimler başarıya uzanan yollarını öğrencilerle paylaşıyorlar.

Bu kapsamda;

- TÜBİTAK 4007 dereceleri ve TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları

- 2019 TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’nda “Hayat Kanalı” projesiyle Türkiye finalisti,

- 2018 TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’nda “Kodlama” alanında Türkiye finali teşvik ödülü,

 -2017 TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’nda “Akıllı Kart” projesiyle bölge derecesi almaya hak kazanan ARAL, her yıl “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” şenliklerini düzenleniyor ve katılan öğrencilerine TÜBİTAK onaylı belge veriyor. 

ARAL Münazara Takımı

ARAL münazara yarışmalarını sınıflar arası ve okullar arası olmak üzere beş yıldır sürdürüyor. Bu konudaki birikimleri ve azimleriyle “Ataşehir İlçesi Medeniyet Okumaları” kapsamında düzenlenen Liseler Arası Münazara Yarışması’nda 2017-2018 ikincilik ödülü, 2018-2019 birincilik ödülüne almaya hak kazandı. 

ARAL Öğretmen ve Öğrenci Korosu

Öğretmenleriyle yan yana türküler söyleyen, el ele halaya duran, yaşadığı toplumu anlamaya çalışan, köklerini unutmayan mutlu gençler…Ders dışında gönüllü bir çalışmayla öğrencilerine yol gösteren, yorucu bir günün sonunda müzikle ruhunu ve bedenini dinlendiren türkü dostu öğretmenler… Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenci korosu gençlerin ve öğretmenlerin güçlü birliğinden oluşuyor. Sekiz yılda iki klip hazırlayan (https://youtu.br/qt166koDYhc ) ve yirmiyi aşkın konser düzenleyen koro, bu yıl üçüncü klibini de hazırladı.

Tiyatro

2014-2015’de kurulan tiyatro grubu, ilk temsilini okul konferans salonunda düzenledi ve Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi’nin öğrencileri bir kere sahne tozunu yuttular. Sahneyi ve sanatı hayatlarına alarak tiyatroya devam ettiler. 2016-2017 yılları arasında tiyatro eğitmeni Nevin Doğan eşliğinde çalışmaya başladılar. Zübeyde Hanım Hizmet İçi Enstitüsü’nde Güngör Dilmen’in “Midas’ın Kulakları” 2017-2018’de Cemal Reşit Rey’in “Lüküs Hayat” oyunları ile izleyici karşısına çıktı. 

2018-2019’da ise “Midas’ın Kulakları”nın yeni yorumuyla İBB Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi’nde “GENÇ GÜNLER” kapsamında temsil ettiler

Sportif Faaliyetleri ve Halk Oyunları Çalışmaları

Sağlıklı bir yaşam için, beslenme kadar düzenli hareket etmenin önemi gerek derslerde, gerekse çeşitli proje ve etkinliklerde gençlere benimsetmek misyonları arasında.

Spor yapmaya eğilimli ve bu alanda kabiliyetli öğrencileri, birçok dalda il ve ilçe müsabakalarında okulu başarıyla temsil ediyor. 

 Futbol, futsal, voleybol, masa tenisi ve halk oyunları takımları; ilçe, il ve Türkiye dereceleriyle adından oldukça söz ettiriyor.

Sosyal Sorumluluk Projesi: “ARAL YANINIZDA”

2019’un en genç projesi, “ARAL YANINIZDA” Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi olarak sosyal farkındalık yaratmak adına bir proje başlattı. Projenin iki ayağı mevcut. 

Birinci ayağı, #ellerindentut hashtagiyle Ataşehir ilçesindeki ihtiyaç sahibi ailelere on beş kalem olarak belirlenen erzak yardımı. 

İkinci ayağı, #tekcanbizdegiliz hashtagiyle sokak ve barınak hayvanlarına yardım. “Aral YANINIZDA” projesi dallanıp budaklanmak ve daha farklı alanlarda da ‘Yanınızdayız’ diyebilmek için yeni ortamlar yaratmayı hedefliyor. Amaç topluma duyarlı, sosyal sorumluluklarının farkında bireyler yetiştirmek.

Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi’ndeki gençler, akademik kariyerlerini hazırlarken ne istediğini bilen, sosyal sorumluluklara karşı duyarlı, yaratıcı, fikir üreten, soran, sorgulayan, merak eden, sanatsal yönü kuvvetli ve bilgili olarak mezun oluyor. Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi Müdürü Adem Sağır’ın da dediği gibi eğitim liderleri her görevinde yeni bir resim çizer ve o hayal edilen resme kavuşmak için de görevini en iyi şekilde icra eder. İşte Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi’nde de eğitim emekçileri birbirinden farklı resimleri hayal ediyor ve gençlerin geleceklerine ışık tutuyor. Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi Müdürü Adem Sağır, okulu için kurduğu hayali şöyle dile getiriyor:  “Eğitim liderleri göreve geldikleri kurumlarla ilgili büyük resmi çizer ve bu resmin ortaya mükemmel bir şekilde çıkması için hayaller kurarlar. Kurdukları hayalleri ise etkili bir dille tüm paydaşlarına anlatır. Onları etkiler ve sürece dahil ederler.”

Amaç Nitelikli ve Kişilik Sahibi Gençler Yetiştirmek

“Bizler Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi için insanı ve öğrencisini merkeze alan, demokratik bir yapıya sahip işyeri ve çalışma barışını ilke edinmiş sevginin ve emeğin gücüne inanan önce eğitim bölgesinde sonra ilçesinde, ilinde ve ülkesinde rol model olabilen etkili bir eğitim kurumu olma hayali kurduk. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için; 

* Nitelikli, kaliteli, kişilik sahibi kendisi, ailesi, okulu ve ülkesi için dünya ile yarışabilecek bireyler yetiştirmek.

- İnsanı tüm iş ve işlemlerimizin merkezine almayı, saygı ve sevgiyi denge politikası içinde tüm paydaşlarımıza aşılamayı.

- Öğrencilerimizin kişiliklerinin ve özgüvenlerinin gelişebilmesi için onlara rehberlik ederek sorumluluklarını paylaşmayı.

- Mükemmele ulaşmada ısrarcı olmayı her zaman doğru işlerin içinde olmanın gayreti ve her zaman deneme isteğini yerleştirmeyi.

- İnovasyon ve iletişime daima açık olmayı ve hayat boyu öğrenme isteğini canlı tutmayı.

- Adalet, doğruluk, asillik gibi bizim için çok değerli duyguları öğrencilerimize aktarabilmeyi.

- Öğrencilerimizin kendini gerçekleştirebilmek için gizli kalmış özelliklerini gün ışığına çıkarabilmeyi.

- Tüm bu hayallerimizi gerçekleştirebilmek için paydaşlarımızı sağlıklı iletişim kanallarını kullanarak kurumumuzun içine çekebilmeyi kendimize alt amaçlar olarak belirledik.

- Oluşturduğumuz bu büyük resmi kurumumuzla ilgili kurduğumuz tüm bu hayalleri  göreve geldiğimiz ilk günden beri paydaşlarımıza etkili bir dille anlattık. Bu duygularımıza onların da refakat etmesini sağladık.

-Geldiğimiz noktada artık biliyoruz ki, biz ARAL ailesi olarak misyonunu, vizyonunu belirlemiş kısa orta ve uzun vadede planlarını yapmış bu planlarına tüm paydaşlarını dahil etmiş ve inandırmış; rol model bir eğitim kurumu olmaya güçlü bir adayız. Biz şuna inanıyoruz: Başarı, çağın gerektirdiği bilimsel veriler doğrultusunda, kalitenin birliktelik ruhuyla geliştirilmesidir.